Depresja nie znaczy, że twoje życie się skończyło. Życie się nie skończyło, ale przez jakiś czas lub na zawsze będzie wyglądało inaczej. Dla osób żyjących z depresją każdy dzień może być wyzwaniem, ale te wyzwania należy podejmować i walczyć o powrót do normalności.

Depresja jest również ogromnym wyzwaniem dla rodziny osoby cierpiącej na depresję. W przypadku członków rodziny osób z depresją czasami trudno jest wiedzieć, jak postępować, co robić, aby wspomagać bliską osobę. Może wydawać się, że chodzimy po cienkim lodzie i w każdej chwili może wydarzyć się jeszcze coś gorszego niż to czego doświadczamy. Dlatego bardzo ważne jest zrozumienie depresji. Zrozumienie depresji pomoże w radzeniu sobie z tą chorobą, istnieje szereg wskazówek, które pomagają zrozumieć depresję. Oto parę sugestii pomocnych w zrozumieniu depresji.

 

Uzyskaj najlepsze dostępne leczenie

Pierwszym krokiem dla osoby z depresją jest poddanie się leczeniu, ale leczenie depresji może być lepsze lub gorsze i bardzo ważne jest uzyskanie jak najlepszego leczenia, tak twierdzą eksperci. Oznacza to poświęcenie czasu na uzyskanie potrzebnej najlepszej pomocy lub pomoc członkowi rodziny w uzyskaniu optymalnej pomocy. W tym celu potrzebne są konsultacje, rozmowy z psychoterapeutą i psychiatrą. Najlepiej z kilkoma specjalistami tak, aby wybrać najlepszego dla naszych potrzeb. Pamiętaj, że najlepsze leczenie zapewni ci lekarz psychiatra i dobry psycholog psychoterapeuta. Pierwszy ustawi leczenie farmakologiczne, a drugi w ramach psychoterapii będzie leczył twoją psyche, duszę.

 

Włącz rodzinę do terapii

Chociaż osoba z depresją może nie chcieć, aby członkowie rodziny byli obecni na każdej sesji psychoterapeutycznej, to dobrym pomysłem może być włączenie członków rodziny w leczenie przynajmniej przez pewien czas. Terapeuta może wtedy zobaczyć wycinek dynamiki rodziny, a członkowie rodziny mogą lepiej zrozumieć problem depresji i jej leczenie.

Włączenie rodziny może pomóc jej członkom lepiej zrozumieć, jak wspomagać bliską osobę cierpiącą na depresję i co mogą powiedzieć lub zrobić, aby jak najlepiej wesprzeć jej walkę z depresją.

 

Depresja wśród nastolatków

Depresja dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale coraz częściej zapadają na tę chorobę również nastolatki. W przypadku depresji nastolatka, obok dobrego leczenia bardzo ważne jest skuteczne wsparcie ze strony rodziców.

 

Rodzice nastolatków w procesie leczenia depresji u swojego dziecka

Źródła podają, że nastolatki są grupą wysokiego ryzyka rozwoju depresji. Rodzice nastolatków mogą skorzystać z kilku wskazówek zawartych w tym tekście, dotyczących życia z nastolatkiem z depresją. Oto kilka sugestii.

 

·        Bądź odporny na argumenty i sprzeczki ze swoim dzieckiem

Nastolatki, które są w depresji, mogą krzyczeć na ciebie, abyś zostawił je w spokoju, odszedł lub przestał z nimi rozmawiać. Pamiętaj, ze nie możesz ulec presji ze strony swojego nastolatka. Dla nastolatków może to być rodzaj testu twojego rodzicielstwa, twoje dziecko może sprawdzać, czy zależy ci na tyle, by przezwyciężyć złość i kontynuować próby dotarcia do niego. Rodzice, którzy naprawdę się troszczą, nie mogą tak po prostu zrezygnować z walki o zdrowie dziecka, po tym, jak zostaną zakrzyczani. Zawsze pamiętaj, że to, co mówi twój nastolatek cierpiący na depresję, nie jest osobiste, a twój nastolatek nadal cię potrzebuje.

 

·        Naucz się słuchać

Zapracowani rodzice często zapominają o słuchaniu swoich dzieci  i o tym, jak to jest ważne. Rodzice czasami muszą przestać biegać i zrobić sobie przerwę, aby posłuchać i porozmawiać z dzieckiem. Pomocnym może być może być każdy rodzaj wspólnego spędzenia czasu z dzieckiem, może być to wyprawa na zakupy matki i córką albo wyprawa na ryby ojcem z synem. Jako rodzic wiesz najlepiej jaka forma wspólnego spędzenia czasu z dzieckiem będzie mu najlepiej odpowiadała.

 

·        Zachęcaj swojego przygnębionego nastolatka do podjęcia prób rozwiązywania problemów

Jako rodzice chcemy, aby wszelkie problemy i zmagania z problemami, które dotyczą naszego nastolatka, po prostu zniknęły, ale nie stanie się to samoczynnie. To właśnie rodzice powinni dać dzieciom, nastolatkom odpowiednie narzędzia do radzenia sobie z problemami. W porządku jest pomaganie, zachęcanie i podpowiadanie nastolatkowi co robić gdy pojawia się  jakiś konkretny problem, ale eksperci twierdzą, że celem rodzica powinno być nakłonienie nastolatka do pracy nad rozwiązywaniem własnych problemów.

 

Pielęgnuj relacje

Cierpiąc na depresję, staraj się pamiętać, jak ważne są przyjaźnie i relacje z drugim człowiekiem. Osobie pogrążonej w depresji może być trudno utrzymywać przyjaźnie, ale wspierający ją dobrzy przyjaciele są bardzo ważni w radzeniu sobie z depresją i dlatego mimo wszystko postaraj się pielęgnować stare przyjaźnie i relacje z ludźmi.

 

Leczenie depresji, wychodzenie z depresji to ogromne wyzwanie dla osoby chorej i dla członków jej rodziny, walczcie i nie poddawajcie się.